Metód na ochranu kvitnúcich drevín pred jarnými mrazmi je viac. Je to napríklad zadymovanie, zavlažovanie, čiže rosenie, vírenie vzduchu alebo prikurovanie. Jednou z najrozšírenejších metód, ktorá sa používa na ochranu stromov pred mrazmi, je spaľovanie parafínových sviec. Oveľa efektívnejším a ekologickejším spôsobom prikurovania v ovocných sadoch je však spaľovanie drevených peliet v peletovom boxe alebo špeciálnych pieckach. 

Výhodou parafínových sviec je, že rovnaká sviečka sa dá použiť aj opakovane. Tieto sviečky sú však málo účinné a energia parafínu sa nedostatočne využije hlavne kvôli nedokonalému spaľovaniu. Teplota plameňa pri sviečkach je okolo 800 až 850°C, teplota spalín je približne 700 až 720°C. Táto relatívne nízka teplota s obmedzením prístupu kyslíka má za následok degradáciu parafínu, ktorý sa stáva značne toxickým, keďže sa v ňom počas horenia tvoria cyklické organické látky. Takýto toxický parafín sa rozprskáva po okolí a zamoruje pôdu.

Čo je to peletový box

Peletový box tvorí kartónová krabica so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá je naplnená drevnými peletami. Tieto drobné valčeky majú vďaka zlisovaniu veľmi vysokú výhrevnosť. Špecifický dizajn boxu je tvorený systémom prieduchov. Keďže peletové boxy nie je možné zapaľovať a zhasínať opakovane, vyrábajú sa v rôznych veľkostiach, ktoré je možné navzájom kombinovať. V našej ponuke nájdete 12kg a 8kg balenie. Dostupné sú po kusoch i vo väčších množstvách na zastrečovanej palete. 

OBJEDNÁVKA 

AKTUÁLNY CENNÍK

DOD BIOPEL 12 biopel news zahrada biopel news zahrada 1

Účinnosť peletových boxov

Teplota plameňa pri horení drevených peliet dosahuje okolo 1 200°C. To potvrdili aj viaceré merania termokamerou, ktoré sa uskutočnili v ovocných sadoch na rôznych miestach Slovenska. Ďalšou z výhod je to, že dym vytvára ochrannú vrstvu nad ovocným sadom. Vyžarované radiačné teplo sa v dyme absorbuje, časť sa odráža späť, smerom k zemskému povrchu, čo vytvára teplú zónu v korunách stromov a tesne nad nimi. Po dohorení vznikajú z pellet boxov pahreby, ktoré sú schopné vyžarovať teplo ešte ďalšie dve hodiny. Pri meraniach sa zvýšila teplota stromov pri použití peletových boxov v priemerne o 6,67°C, kým pri sviečkach to bolo len o 1,42°C. Z meraní vyplynulo, že peletové boxy boli viac ako štvornásobne účinnejšie. Kým pri ochrane proti extrémne nízkym mrazom ostatné techniky zlyhávajú, s peletovými boxami v ovocných sadoch nie je problém vyhriať stromy na 0 °C aj pri teplotách pod -10 °C.

Horenie peletových boxov

ZAPÁLENIE: Pelety rozhrňte k okraju krabice a v strede urobte hlbšiu jamku, kde zapálite vložený podpaľovač. Na rozhorenie použite väčšie množstvo podpaľovača, drevené hobliny alebo drevenú podpalku - pri zapaľovaní pomôže ručný plynový horák. Pelety sa najskôr potrebujú “nažhaviť”, box sa pekne rozhorí cca po 30 - 45 min. a už horí sám bez zásahu.

Po zapálení krabica s peletami zvrchu postupne zhára, čo zabezpečí určitý čas rovnomernosť výkonu až do vzniku pahreby v tvare kužeľa.
Pri horení sa teplo prenáša radiáciou (žiarením) na okolité predmety. Kmene, konáre, puky a kvety žiarenie absorbujú a teplo vedením rozvádzajú ďalej po strome aj tam, kde žiarenie priamo nedopadá.
Peletové boxy sa naplnia drevnými peletami a rozmiestnia sa v sade v šachovnicovom spone v závislosti od očakávaných mrazivých teplôt a zapália sa.
Dĺžka horenia závisí od typu krabice a množstva drevených peliet.12 kg box horí min. 6,5 hodiny a 8 kg box horí min. 5 hodín.
Najväčší efekt sa dosahuje v rozmedzí 2-5 hodín, potom peletové boxy prechádzajú do pahreby, ktorá sála teplo ešte viac ako hodinu.

Rozmiestnenie peletových boxov

• Pri teplote -2 až -3 °C odporúčame spáliť cca 1000 kg drevných peliet / 1 ha, čo zodpovedá 125 ks 8 kg peletových boxov (cca každých 9 metrov v šachovnicovom spone), alebo 84 ks 12 kg peletových boxov na 1 hektár chránenej plochy (cca každých 11 metrov v šachovnicovom spone).
• Pri teplote -4 až -5 °C odporúčame spáliť cca 1500 kg drevných peliet / 1 ha, čo zodpovedá 187 ks 8 kg peletových boxov (cca každých 7 metrov v šachovnicovom spone), alebo 125 ks 12 kg peletových boxov na 1 hektár chránenej plochy (cca každých 9 metrov v šachovnicovom spone).
• Pri teplote -6 až -9 °C odporúčame spáliť cca 2000 kg drevných peliet / 1 ha,  čo zodpovedá 250 ks 8 kg peletových boxov (cca každých 6 metrov v šachovnicovom spone), alebo 167 ks 12 kg peletových boxov na 1 hektár chránenej plochy (cca každých 7,5 metrov v šachovnicovom spone).

Použitie v záhrade aj na grilovanie

Boxy sú samozrejme vhodné aj na ochranu kvitnúcich ovocných stromov a kríkov v záhradách. Množstvo a veľkosť boxov potom závisí od počtu a veľkosti stromov ako aj mínusových teplôt podľa predpovede. Ak ich nepoužijete na ochranu stromov, môžete ich použiť na grilovanie.

Kombinovaná protimrazová ochrana

Vo väčších ovocných sadoch sa využíva kombinácia rôznych typov ochrany stromov pred mrazmi. Súčasťou sú aj špeciálne piecky, v ktorých sa na prikurovanie a zvyšovanie teploty používajú drevené brikety a drevené pelety.
 
Pozrite si video z ovocných sadov v Dunajskej Lužnej. VIDEO 1 a VIDEO 2