brikety webDrevné brikety sú ekologické palivo vyrobené z lisovaného drevného odpadu -  pilín a hoblín. Kvalitné brikety majú vlhkosť menej ako 10%, čo z nich robí skvelú náhradu palivového dreva vo všetkých kotloch a krboch. Pre porovnanie, správne skladované palivové drevo má po 2 rokoch sušenia vlhkosť stále okolo 20%. Kvalitne zlisované brikety majú vďaka zhutneniu oveľa vyššiu mernú hmotnosť ako palivové drevo, svoju energiu preto uvoľňujú pomalšie a horia dlhšie. 

AKÉ BRIKETY SÚ TIE NAJKVALITNEJŠIE?

Pre výrobu kvalitných drevných brikiet je kľúčový výrobný proces - lisovanie pod najvyšším možným tlakom pre ich vyformovanie a zhutnenie. Takéto brikety majú dlhšiu dobu horenia a dobre si udržujú svoj tvar. Slabo zhutnené brikety môžu byť lacnejšie, ale ich rýchla doba horenia z nich robí drahšiu voľbu. Tieto brikety môžu tiež horieť pri veľmi vysokých teplotách a môžu krb  alebo kotol dokonca poškodiť. Aj vtedy sa ukáže, že drevná briketa vysokej kvality je ekonomickejšou a efektívnejšou voľbou oproti lacným alternatívam. Pre kvalitu je dôležitá aj čistota vstupnej suroviny, ktorá nesmie obsahovať žiadne chemické prísady akým je lepidlo, farba, lak a iné neprípustné prímesi. 

AKÉ SÚ VÝHODY BRIKIET?

  • 100% prírodné a ekologické kúrenie
  • brikety sú vyrobené z extra vysušenej drevnej štiepky a pilín bez kôry, sú ideálne suché na kúrenie
  • bez chemických prísad a lepidiel
  • brikety môžete spaľovať samostatne alebo ako doplnok k palivovému drevu
  • predstavujú najlepšiu náhradu za palivové drevo
  • 1 tona brikiet sa rovná 4 priestorovým metrom palivového dreva
  • cenovo výhodnejšie ako palivové drevo
  • komfortné, bezpracné kúrenie oproti palivovému drevu
  • nedechtujú a nezanášajú komín ako surové, mokré drevo
  • brikety zo smrekových pilín treba do krbu prihadzovať v priemere každých 4-6 hodín

V NAŠEJ PONUKE NÁJDETE KVALITNÉ SLOVENSKÉ BRIKETY

brikety biopel balenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PREČO SÚ LEPŠIE BRIKETY AKO MOKRÉ DREVO?


A prečo nie je vôbec dobré kúriť mokrým drevom? 

1. Len tak rýchlo sa nezahrejete

Vedeli ste, že 1 kg dreva z čerstvo spíleného stromu obsahuje 0,5 litra vody? Čo znamená, že vo vašom "palive" je vtedy viac vody ako dreva. Všetka voda, ktorá je v palive sa musí najskôr odpariť, aby drevo začalo horieť. Trvá tak oveľa dlhšie kým sa teplomer na Vašom kotli dostane na slušnú teplotu.

2. Riskujete nebezpečenstvo požiaru

Iste ste si všimli, že keď spaľujete mokré drevo, vzniká oveľa viac dymu. Vlhkosť a dym sa v komíne na seba viažu a vytvárajú decht, ktorý komín postupne upcháva. Pri zanedbanej údržbe tak vzniká nebezpečenstvo požiaru. Decht navyše obsahuje kyselinu sírovú, takže je zdraviu škodlivý.

3. Váš kotol pracuje nadčas

Kúrenie mokrým drevom je veľmi neefektívne. Kotol vtedy ani zďaleka nedosahujete ten najefektívnejší výkon, aký by mal dosiahnuť. Obrovský rozdiel si všimnete napríklad, keď spaľujete suché drevo v krbe. Dvierka vtedy horúco žiaria, sklo zostáva čisté a dymu je málo. Môžete dokonca počuť rozdiel v horení, pri suchom dreve počujete ten romantický praskavý ohnivý zvuk a mokré drevo bude skôr prskajúcim tlakovým hrncom.  Z pohľadu Vášho času a námahy spotreba dreva za jednu vykurovaciu sezónu je až o 50 % väčšia, čo predstavuje aj podstatne zvýšené finančné náklady.

4. Myslime na svoje zdravie

Vykurovanie domácností sa u nás v značnej miere podieľa na znečisťovaní ovzdušia prachovými časticami (tzv. PM2,5) a tiež polyaromatickými uhľovodíkmi (PAH).  Prachové častice mikro rozmerov prenikajú až do pľúcnych alveol a sú príčinou mnohých respiračných a kardiovaskulárnych ochorení. Tieto častice sú nosičmi iných škodlivých látok, ako je napr. benzo (a) pyrénu (patrí do skupiny látok - PAH), ktorý spôsobuje rakovinu pľúc, poškodzuje pečeň, obličky a genetickú informáciu buniek.