nori sa zaujimaju o peletyKoncom apríla sme sa zúčastnili na Otváracej konferencii nového informačného projektu "KLÍMA BEST - Najlepšie skúsenosti pre lepšiu klímu", ktorý sa začal realizovať v Žilinskom kraji. Teší nás, že projekt nezabudol ani na dôležitú oblasť klimatického balíčka a tou je zmena spôsobu ako zabezpečujeme energiu, ktorú potrebujeme na vykurovanie. Dozvedeli sme sa, že kampaň "Viac tepla, menej dymu - pre klímu" bude spustená už v nasledujúcej vykurovacej sezóne.

Projekt KLÍMA BEST zahŕňa rôzne informačné aktivity a kampane pre zvýšenie informovanosti o zmene klímy ale aj praktické ukážky ako ešte môžeme zmenu klímy zmierňovať alebo ako sa jej postupne budeme musieť prispôsobovať. Projekt KLÍMA BEST je podporený z Nórskych grantov a Štátneho rozpočtu SR a má aj dvoch Nórskych partnerov, s ktorými sme diskutovali o význame drevných peliet pre Slovensko.

Otváracia konferencia sa konala v Banskej Bystrici a v Bioklimatickom parku Drienová pri Rajci, kde vykurujú peletami svoje školiace stredisko aj Infocentrum v Rajci. Mali sme možnosť pozdraviť aj  Nórskeho veľvyslaneca na Slovensku pána Terje Theodora Nervika, ktorý sa tiež zúčastnil konferencie. 

 

Zaujíma Vás ako a čím kúria v Nórsku? 

Počas Otváracej konferencie sa prezentovala aj Nórska organizácia The Energy Farm International Foundation, ktorá v malej dedinke Brandbu, neďaleko Osla, prevádzkuje The Energy Farm - Energigården. Farma slúži ako vzdelávacie a informačné centrum pre využívanie menších zdrojov na výrobu obnoviteľnej energie, najmä biomasy a solárnej energie. Ich cieľom je podporovať vzdelávanie a umožniť šírenie „najlepších postupov“ v oblasti obnoviteľnej energie, miestnej výroby energie, energetickej účinnosti a adaptácie na klímu. Dozvedeli sme sa, že Nóri vykurujú v mestách najmä elektrickou energiou vyrobenou vodnými elektrárňami alebo spaľovaním odpadu. To sa však kvôli extrémnemu zdražovaniu ceny za elektrickú energiu v Nórsku bude meniť a aj drevné pelety budú určite súčasťou ich energetického mixu spolu s drevnou štiepkou a solárnou energiou. Nórsko podobne ako Slovensko má len o čosi viac ako 5 miliónov obyvateľov. Rozloha je však neporovnateľná ako aj plocha, ktorú pokrývajú lesy. Aj preto má až 80% domácností nainštalovaný nezávislý krb alebo kachle na drevo. Aj oni však vedia, že je nevyhnutné využívať čistejšie formy vykurovania z pohľadu ochrany ovzdušia a efektívnejšie z pohľadu energetickej efektívnosti. Pelety v Nórsku samozrejme poznajú, nie sú však až tak veľmi využívané. Majú si jednoducho z čoho vyberať. 

Mobilná centrálna kotolňa na drevnú štiepku v severskom štýle

Z nášho pohľadu bola skutočne zaujímavá prezentácia vybudovania malej centrálnej mobilnej kotolne na drevnú štiepku, ktorá dokáže zabezpečiť teplo pre 3-4 budovy alebo rodinné domy. Vedeli ste, že viac ako polovicu spotreby energie v domácnosti používame na vykurovanie?