V termíne 28.09.2015 - 02.10.2015 sa uskutočnila študijná cesta do Nórska. študijná cesta sa uskutočnila v rámci posilnenia bilaterálnej spolupráce s Nórskymi projektovými partnermi a posilnenia partnerstva. Hlavným cieľom študijnej cesty je zvýšenie odbornej prípravy projektového tímu v oblasti využívania inovatívnej technológie v praxi a nadobudnutie osvedčených postupov a poznatkov pri spracovaní biomasy.

Štúdijnej cesty sa zúčastnilo 14 účastníkov z radov prijímateľa a projektových partnerov. V rámci výmeny skúseností, prenosu poznatkov navštívili účastníci výskumné organizácie, miestne a súkromné organizácie v meste Oslo a okolí.

Výskumné organizácie:

  • Bioenergetický výskumný ústav – NIBIO v meste Ås.

Miestne a súkromné organizácie:

  • vykurovacia centrála Bioenergy heating v meste Ås,

  • zariadenie na výrobu drevnej štiepky Bøn Biobrensel AS v meste Bøn,

  • centrálna vykurovacia jednotku Råholt Varmesentral s miestnou vykurovacou sieťou v meste Råholt,

  • bioplynová stanica Romerike Biogassanlegg v meste Vormsud, ktorá spracúva biologický odpad z domácnosti,

  • vodná elektráreň Nordre Mangen Gaard meste Aurskog-Høland,

  • drevospracujúca spoločnost Mathiesen Eidsvold Værk v meste Hurdal,

  • píla Moelven Eidsvold Værk v meste Moelv.

Súčasťou študijnej cesty bolo prijatie u Mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenskej republiky v Nórskom kráľovstve p. Františka Kašického. Na stretnutí sa vyzdvihla aktívna a zvyšujúca sa spolupráca s Nórskom v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie, kde spoločnosť BIOPEL potvrdila spoluprácu s nórskymi organizáciami. V rámci stretnutia sa prítomní dohodli na pokračujúcej komunikácii a informovanosti o ďalších aktivitách a tešia sa na ďalšiu spoluprácu v rámci bilaterálnych vzťahov s Nórskym kráľovstvom.

Na záver sa konalo stretnutie v organizácii Innovation Norway, ktorá je donorom Nórskeho finančného mechanizmu. Na stretnutí boli podané informácie o aktuálnom stave implementácie projektu Biomasové logistické centrum, ktorý implementujeme v rámci programu SK07 Zelené inovácie v priemysle, o príprave seminára v rámci tohto projektu ako i diskusia o novom programovom období 2015-2020 a prioritných oblastí Nórskych grantov.

Fotogaléria

 "Aktivita je financovaná z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom grantov EHP."
"Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky."

 eea norway grants

 

 

    Statny znak SRmale