ako vybrat kachleKachle na drevné pelety sú plnohodnotným vykurovacím zariadením, ktoré je možné v miestnosti umiestniť samostatne bez potreby obloženia. V porovnaní s kachľami na palivové drevo produkujú len málo dymu a spalín a pritom poskytujú výnimočné množstvo tepla. Vďaka modernému a bezpečnému preskleniu dvierok nemusíte prísť ani o zážitok z teplého plameňa a drevné pelety prinesú vôňu dreva. 

Technológia ide stále dopredu a kachle na drevené pelety sú dnes trendovými domácimi spoločníkmi. Dizajn by však pri výbere nemal byť na prvom mieste. Kachle na drevné pelety môžu byť plnohodnotným zdrojom tepla pre celú domácnosť, preto pri výbere pozeráme najmä na výkon, účinnosť a efektivitu. V neposlednom rade sa zohľadňujú možnosti rodinného rozpočtu a nezabúdame ani na environmentálne parametre. 

 

 

7 tipov pri výbere peletových kachlí

1. Vyberte si správny výkon zariadenia

Pri výbere si určite nechajte poradiť odborníkom. Prvá otázka by mala smerovať na veľkosť vykurovaného priestoru. Či budú kachle vykurovať len jednu miestnosť alebo celý obývaný priestor je zásadná informácia pri výbere výkonu kachlí. Ak by ste do malého priestoru umiestnili kachle s predimenzovaným výkonom viedlo by to k prekurovaniu, nútenému tlmeniu výkonu a nakoniec k nedokonalému spaľovaniu. Keď kachle nemôžu bežať na plný výkon ich prevádzka nie je ekonomická, zvyšuje sa aj obsah CO v spalinách, čo spoznáte znečisteným sklom na dvierkach. Všeobecne platí, že na 15m3 vykurovaného priestoru potrebujeme v priemere 1kW výkonu. Tepelný výkon peletových kachlí sa väčšinou pohybuje od 6 do 10 kW a reguluje sa ručne alebo automaticky termostatom. Kachle s tepelným výkonom 6 kW vykúria plochu do 60 m2.

2. Pozor na hluk !!!

Pri výbere kachlí sa určite informujte o ich hlučnosti počas prevádzky.  Všeobecne sa dá povedať, že že čím drahší výrobok, tým sofistikovanejšie riešenie – či už motora podávača alebo horáka, no a v neposlednej rade i ventilátora. Peletové kachle sú plnoautoamtické zariadenie, ovládať ich viete jednoduccho aplikáciou v smartfóne. Zabudnúť netreba ani na závislosť od napojenia do elektrickej siete. 

3. Veľkosť zásobníka je dôležitá

Z hľadiska komfortu používania je veľkosť zásobníka na pelety životne dôležitá. Znamená to, že budete presne vedieť ako dlho môžu peletové kachle bežať bez doplnenia paliva. Napríklad v prípade zásobníka na 15 kg peliet, zásoba zodpovedá 10 hodinám tepla na maximálny výkon, alebo 30 hodinám na minimálnom výkone. Balené pelety sa bežne predávajú v 15 kg vreciach. Dôležitá je aj výška v akej je umiestnený zásobník aby bolo kúrenie naozaj pohodlné. 

4. Teplovzdušné, či teplovodné? 

Klasické teplovzdušné kachle sú jednoduchým, spoľahlivým a cenovo prijateľným riešením vykurovania miestnosti, v ktorej sú kachle inštalované. Kachle s teplovodným výmenníkom môžu byť využité ako primárny zdroj tepla, ktorým je možné pokryť tepelné straty celého obytného priestoru. Miestnosť, v ktorej kachle stoja je vykurovaná priemo kachľami. Vykurovanie všetkých ostatných miestností je realizované prostredníctvom teplej vody a radiátorov.

5. Prívod vzduchu

Ďalším kritériom pre výber kachlí môže byť prívod vzduchu. Rad moderných kachlí je vybavený externým prívodom vzduchu z vonkajších priestorov cez otvor v zadnej časti kachlí. Nedochádza teda k spaľovaniu kyslíka z obytnej miestnosti.

6. Zamerajte sa na plameň

Ak patríte k fanúšikom praskajúceho ohňa v krbe zamerajte sa aj na rozmery presklenia dvierok. Vďaka extra veľkému preskleniu a špeciálnemu riešeniu horáka môže vyzerať plameň rovnako, ako keby v ohnisku skutočne horeli drevené polienka.

7. Myslite na životné prostredie

Peletové kachle môžeme odporučiť nielen ako cenovo dostupnú a nízkonákladovú voľbu pri rozhodovaní o kúpe nového systému vykurovania, ale aj ako voľbu šetrnú k životnému prostrediu. Po prvé sa v prípade drevných peliet jedná o obnoviteľný zdroj energie, za druhé predstavujú spôsob efektívneho využitia odpadu zo spracovania dreva. Okrem toho sú niektoré peletové kachle vhodné aj pre energeticky pasívne domy. Vzduch čerpajú zvonku a nenarušujú prirodzenú cirkuláciu vzduchu v dome. Čo sa týka produkcie emisií pri spaľovaní (bežne sledované škodliviny sú oxid uhoľnatý, oxidy dusíka, organické uhľovodíky a prachové častice) peletové kachle ich produkujú v porovnaní s kachľami na drevo mnohonásobne menej. 

 

Parametrov pre výber tých správnych peletových kachlí pre Vašu osobnú potrebu je samozrejme omnoho viac. Radi Vám poradíme pri návšteve nášho showroomu v Kysuckom Lieskovci.